Hogy miért fontos a borok illata? Mert az egyértelműen utal a bor fajtájára is. Vannak tipikus illatjegyek. Amikor a bort megforgatjuk a pohárban, az aroma molekulák felszabadulnak. Az első illat, amivel találkozhatunk, a dugó illata lehet. Van, aki ezt dohosnak írná le, néhányan a régi papírok illatához hasonlítaná. Hogy ki hogyan írja le a borok illatát, az meglehetősen szubjektív.
Van, aki konkrét illatokat ír le, érzi a vanília, a rózsa, vagy néhány gyümölcs illatát, mások inkább egy jelzővel festik le azt: azt mondják elegáns, nőies, gyümölcsös vagy fűszeres.
Minél többet kóstolunk, annál könnyebben fedezzük majd fel a különböző aromákat.
Íme, egy gyakorlat, mellyel fejleszthetjük szaglásunkat.
Amire szükség van:
- egy kendő, hogy eltakarjuk a szemet
- ceruza forgács
- gomba
- bacon
- fahéj
- szegfűszeg
- citrom vagy citromlé
- meggy, málna vagy eper
A lényeg, hogy miután bekötöttük szemünket, valaki egyenként tegye az orrunk alá ezeket a dolgokat. A cél az, hogy felismerjük őket az illatuk alapján, de az is fontos, hogy írjuk körbe, mit érzünk. Milyen az illat? Édes, vagy inkább friss, citrusos? Mihez tudjuk hasonlítani?
Ha kíváncsi, hogyan lehet otthon kitapasztalni és megismerni a borok tannin tartalmát, testességét és édességét , olvassa el korábbi cikkeinket is, vagy nézze meg videóinkat , melyekben Herczeg Ágnes nemzetközi borakadémikus segít eligazodni a borok világában. A szakember tippeket ad, például hogy milyen pohárból érdemes bort inni, vagy mire kell figyelni egy pohár fehérbor kóstolásakor.